لیپوماتیک
تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک
مرداد ۲۸, ۱۳۹۸
جوانسازی صورت
جوانسازی صورت
شهریور ۹, ۱۳۹۸

مزایا و معایب لیپوماتیک و پیکرتراشی

لیپوماتیک

مزایا و معایب لیپوماتیک و پیکرتراشی

لیپوماتیک و پیکرتراشی (LIPOMATIC) یکی از بهترین از روش‌های لاغری موضعی و تخلیه چربی از اندام‌های بزرگ مانند شکم، ران‌ها و پهلوها در راستای کاهش سایز و فرم‌دهی به حساب می‌آید.

مزایای لیپوماتیک و پیکرتراشی

لیپوماتیک و پیکرتراشی نیاز به بیهوشی کامل ندارد و برخلاف لیپوساکشن، در این روش بیمار معمولا پس از عمل تنها ۲ تا ۴ هفته نیاز به بستن گِن خواهد داشت، موضوعی که در روش ساکشن چربی گاه ممکن است تا چند ماه نیز ادامه داشته باشد. در لیپوماتیک به‌علت دقت بالاتر، میزان توجه به رگ‌های خونی، رشته‌های عصبی و ماهیچه‌ها بیشتر است و ریسک عفونت پس از عمل اندک برآورد می‌شود. همچنین دقت این روش بالاست و دوره نقاهت آن در قیاس با روش‌های مشابهی چون لیپوساکشن کوتاهتر است.

 البته هر یک از روش‌های لیپوماتیک و پیکرتراشی با هدف خاصی انجام می‌گیرند. در لیپوساکشن هدف لاغری و کاهش وزن است اما لیپوماتیک با هدف کاهش سایز، فرم و حجم بخش خاصی از اندام‌ها و تراشیدن چربی‌های موضعی صورت می‌پذیرد. هرچند در شرایطی که امکان استفاده از هر دو وجود داشته باشد، روش لیپوماتیک به علت ترشحات کمتر پس از عمل، کوفتگی و درد کمتر، یکنواختی بیشتر در حذف چربی‌ها و ریسک پایین‌تر عفونت، بیشتر توصیه می‌شود.

لیپوماتیک

در لیپوماتیک چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند، بافت چربی زنده می‌ماند و به دلیل استفاده از ارتعاش و لرزش به صورت کاملا یکنواخت از بدن خارج می‌شوند. همین موضوع سبب خواهد شد که از گلوله شدن چربی‌ها زیر پوست جلوگیری به عمل آمده و حتی مواردی چون سلولیت درمان شوند.

لیپوماتیک با استفاده از یک کمپرسور و میله‌ای مشهور به کانولا انجام می‌شود و در دسته روش‌های جراحی غیرتهاجمی قرار می‌گیرد. به این معنا که برای انجام آن نیاز به ایجاد جراحت و زخم بزرگ با دوران نقاهت طولانی وجود ندارد.

در این روش کمپرسور هوای فشرده را به لوله کانولا می‌فرستد و این لوله با ورود به سوراخی ۳ میلی‌متری که در بافت موردنظر ایجاد شده، حالتی متناوب و ارتعاشی زیر پوست پدید می‌آورد. هدف از ایجاد این لرزش‌های مداوم، شکستن سلول‌های چربی است. در روش لیپوماتیک چربی‌ها با تخریب فیزیکی و استفاده از امواج اینفراسونیک از میان می‌روند و به هیچ عنوان سوزانده نمی‌شوند. روش ارتعاشی به‌کار گرفته شده موجب شکسته و شُل شدن چربی‌ها شده و خارج کردن آنها از بخش موردنظر را آسان می‌کند. قابل ذکر است که چربی شکسته شده در روش لیپوماتیک قابل استفاده در قسمت‌هایی از بدن بیمار است که به هر دلیل شل و افتاده شده‌اند، اما در روش ساکشن به علت سوزانده شدن چربی و از میان بردن حیات سلول‌ها نمی‌توان از آنها در بخش دیگری بهره گرفت.

افزون بر اینها مضرات این روش در قیاس با لیپوساکشن به علت عدم استفاده از حرارت کمتر است. چراکه در لیپوماتیک امکان سوختگی بافت‌ها، پوست و عضلات وجود ندارد. به همین ترتیب در لیپوماتیک بیمار نسبت به لیپوساکشن درد و ترشحات کمتر و دوره نقاهت کوتاهتری خواهد داشت.

در کنار این موارد احتمال آمبولی یا تشکیل توده بین‌عروقی و ریسک عفونت و ایجاد ترشحات در لیپوماتیک اندک برآورد می‌شود.

ترابکولاهای پوستی در لیپوماتیک صدمه کمتری می‌بینند و به‌این‌ترتیب احتمال ایجاد چین و جمع‌شدگی پوست پس از این عمل بسیار کمتر است. برخی پزشکان از عدم افتادگی پوست در روش لیپوماتیک تا جایی اطمینان دارند که گاه بیمارانی که به علت افتادگی شکم نیازمند عمل ابدومینوپلاستی هستند را با ۲ تا ۳ جلسه لیپوماتیک درمان می‌کنند!

لیپوماتیک

معایب لیپوماتیک و پیکرتراشی

هر روش جراحی حتی به‌صورت غیرتهاجمی برای خود عوارضی خواهد داشت و لیپوماتیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از معایب اصلی لیپوماتیک استفاده از ارتعاش مداوم است که با خسته کردن دستان پزشک می‌تواند تا حدودی از کنترل او خارج شده و به اندام داخلی بیمار آسیب برساند. از دیگر سو همین ارتعاش و ضربه‌های متناوب امکان آمبولی در لیپوماتیک به معنای ایجاد یک توده درون‌عروقی را هرچند اندک، زنده نگه می‌دارند.

از دیگر سو لیپوماتیک به‌هیچ‌عنوان برای لاغری تمام بدن و کاهش وزن طراحی نشده و تنها برای لاغری موضعی و کاهش سایز باید روی آن حساب باز کرد.

از جمله عوارض لیپوماتیک باید به شل شدن و افتادگی پوست در برخی موارد اشاره کرد. این موضوع به‌علت عدم تحریک فیبروبلاست‌ها و کلاژن‌سازی در پوست پدید می‌آید و خود نیازمند لیفتینگ و اقدامات بعدی خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 + 24 =