کلینیک دکتر نجف بیگی
بهترین جراح زیبایی
مرداد ۱۴, ۱۳۹۸
پیکرتراشی
انواع روش های لاغری ، از کالری سوزی تا جراحی
مرداد ۲۴, ۱۳۹۸

لیپوماتیک چیست؟

پیکرتراشی

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نامی است که شاید کمتر از لیپوساکشن در میان روش‌های مرسوم لاغری موضعی شهرت داشته باشد. این روش قریب به ۲۰ سال است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتایج مناسبی نیز به همراه داشته است.

لیپوماتیک ، لیپوساکشن یا رژیم غذایی؟

برای لاغر شدن و برخورداری از اندامی مناسب روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود و با وجود تبلیغات عدیده در این زمینه بسیاری از متقاضیان لاغری- که البته تعداشان کم هم نیست- نمی‌دانند کدام روش بیشتر مناسب آنهاست. اگر حس می‌کنید باید بخشی از چربی‌های بدن خود را در راستای سلامتی و بهره از اندامی مناسب از بین ببرید، باید بدانید روش‌های لاغری در دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

۱-لاغری به کمک رژیم غذایی، ورزش، وکیوم و ماساژ

۲-لاغری و از بین بردن چربی‌ها با استفاده از جراحی (لیپوماتیک ، لیپوساکشن، معمولی و لیزر لیپولیز)

البته باید این نکته را نیز اضافه کنیم که از روش دوم معمولا برای بیمارانی استفاده می‌شود که دیگر رژیم غذایی، ورزش و روش‌های مرسوم لاغری بر آنها اثری ندارد.

جراحی‌های چاقی را نیز در دو دسته جراحی چاقی مفرط و موضعی طبقه‌بندی می‌کنند. بنابراین برای تشخیص این‌که کدام یک از روش‌های لاغری برای شما مناسب است، هرگز نمی‌توانید به تشخیص‌های سطحی بسنده کنید.

چرا لیپوماتیک؟

لیپوماتیک (LIPOMATIC) یکی از پیشرفته‌ترین از روش‌های لاغری موضعی و تخلیه چربی از اندام بزرگ بدن مانند شکم، ران‌ها و پهلوها به حساب می‌آید و نسبت به روش مشهور لیپوساکشن (LIPOSUCTION) دقت بالاتر و دوره نقاهت کوتاهتری دارد. از دیگر سو روش لیپوماتیک نیاز به بیهوشی کامل ندارد و برخلاف لیپوساکشن، در این روش بیمار معمولا پس از عمل تنها ۲ تا ۴ هفته نیاز به بستن گِن خواهد داشت. همچنین در لیپوماتیک به علت دقت بالاتر، میزان توجه به رگ‌های خونی، رشته‌های عصبی و ماهیچه‌ها بیشتر است و ریسک عفونت پس از عمل اندک برآورد می‌شود.

 البته هر یک از روش‌های پیکر تراشی، لیپوماتیک و لیپوساکشن با هدف خاصی انجام می‌گیرد. در لیپوساکشن هدف لاغری و کاهش وزن است اما لیپوماتیک با هدف کاهش سایز، فرم و حجم بخش خاصی از اندام‌ها و تراشیدن چربی‌های موضعی صورت می‌پذیرد. هرچند در شرایطی که امکان استفاده از هر دو وجود داشته باشد، روش لیپوماتیک به علت ترشحات کمتر پس از عمل، کوفتگی و درد کمتر، یکنواختی بیشتر در حذف چربی‌ها و ریسک پایین‌تر عفونت، بیشتر توصیه می‌شود.

پیکرتراشی

دستگاه لیپوماتیک

لیپوماتیک یا همان پیکرتراشی که با استفاده از یک کمپرسور و لوله‌ای به نام کانولا انجام می‌شود، در دسته روش‌های جراحی غیرتهاجمی قرار می‌گیرد. به این معنا که برای انجام آن نیاز به ایجاد جراحت و زخم بزرگ با دوران نقاهت طولانی وجود ندارد.

در این روش کمپرسور هوای فشرده را به لوله کانولا می‌فرستد و این لوله با ورود به سوراخی ۳ میلی‌متری که در بافت موردنظر ایجاد شده، حالتی متناوب و ارتعاشی زیر پوست پدید می‌آورد. هدف از ایجاد این لرزش‌های مداوم، شکستن سلول‌های چربی است. در روش لیپوماتیک چربی‌ها با تخریب فیزیکی و استفاده از امواج اینفراسونیک از میان می‌روند و به هیچ عنوان سوزانده نمی‌شوند. روش ارتعاشی به‌کار گرفته شده موجب شکسته و شُل شدن چربی‌ها شده و خارج کردن آنها از بخش موردنظر را به شدت تسهیل می‌کند.

مدل SP6، بهترین دستگاه لیپوماتیک است و هزینه لیپوماتیک بسته به بافت مورد نظر متفاوت برآورد می‌شود. قیمت دستگاه لیپوماتیک نیز بسته مدل نوسان دارد.

عوارض و معایب لیپوماتیک

هر روش جراحی حتی به‌صورت غیرتهاجمی برای خود عوارضی خواهد داشت و لیپوماتیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از معایب اصلی لیپوماتیک استفاده از ارتعاش مداوم است که با خسته کردن پزشک می‌تواند تا حدودی از کنترل خارج شده و به اندام داخلی بیمار آسیب برساند. از دیگر سو همین ارتعاش و ضربه‌های متناوب امکان آمبولی در لیپوماتیک به معنای ایجاد یک توده درون‌عروقی را افزایش می‌دهد. ریسکی که در روش ساکشن وجود ندارد.

از جمله عوارض لیپوماتیک نیز باید به شل شدن و افتادگی پوست در برخی موارد اشاره کرد. این موضوع به علت عدم تحریک فیبروبلاست‌ها و کلاژن‌سازی در پوست پدید می‌آید و خود نیازمند لیفتینگ و اقدامات بعدی خواهد بود.

ختم کلام

در خاتمه باید اضافه کنیم که یک کلام، ختم کلام: «لیپوماتیک یا هر روش دیگری برای لاغری نیاز به مراقبت‌های بعدی دارد و برگشت‌پذیر است.»

همچنین گرچه به‌صورت عمومی اعلام شده لیپوماتیک برای همه امکانپذیر است، هرگز برای این کار به اطلاعات موجود در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بسنده نکنید و چنین عملی را حتما با نظر پزشک متخصص انجام بدهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 29 =