جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

با ما تماس بگیرید:

کلینیک سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴ 

  کلینیک جردن ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ 

هدف از بلفاروپلاستی چیست؟


‎اصلی ترین عضو در زیبایی صورت چشم هاست؛ حتی از نگاه فرد می‌توان حالات روحی شخص را حدس زد. پس چشم‌ها نقش مهمی در زیبایی ایفا می کنند. بلفاروپلاستی به جراحی‌های پلک اطلاق می‌شود که در این عمل پوست اضافه پلک‌ها برداشته شده و عضلات افتاده اصلاح می‌شوند و اگر بافت‌های چربی تجمع یافته در زیر پلک‌ها تشکیل شده باشد، تخلیه می‌شوند.

نظر دکتر نجف بیگی در مورد جراحی پلک:‎بلفاروپلاستی برای 2 پلک بالا و 2 پلک پایین و نیز اصلاح گوشه داخلی چشم که اصطلاحاً پلک سوم نامیده می‌شود قابل انجام است. جراحی‌های پلک برای 2 دسته افراد قابل انجام است: دسته اول افرادی هستند که با افزایش سن پلک‌ها افتادگی پیدا کرده و عضلات شل شده و فاصله بین مژه‌ها و عضله ابرو از بین می‌رود و خانم‌ها اکثراً در آرایش کردن چشم‌ها دچار مشکل می شوند و نیز آقایان چهره‌شان حالت خواب آلوده یا خسته به خود می‌گیرد. دسته دوم افرادی هستند که به اصطلاح فرم پلک شرقی دارند و پوست اضافه پشت پلک شان زیاد است. مزیت این عمل‌ها این است که از طریق بی‌حسی موضعی در مطب قابل انجام بوده و نیاز به بیهوشی یا استراحت خاصی بعد از عمل ندارند. تخصص و تبحر جراح انجام دهنده این عمل‌ها با توجه به حساس بودن ناحیه چشم بسیار مهم است؛ در انتخاب جراح خود دقت کنید.

حواسمان به شما هست


پشیبانی واتس آپ سعادت آباد

پشیبانی واتس آپ سعادت آباد

پشیبانی واتس آپ جردن

پشیبانی واتس آپ جردن

پشتیبانی تلفنی سعادت آباد

پشتیبانی تلفنی سعادت آباد

پشتیبانی تلفنی جردن

پشتیبانی تلفنی جردن

هماهنگی جلسه حضوری سعادت آباد

هماهنگی جلسه حضوری سعادت آباد

هماهنگی جلسه حضوری جردن

هماهنگی جلسه حضوری جردن

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


تلگرام

تلگرام

ویدئو

ویدئو

اینستاگرام

اینستاگرام

نمونه جراحی پلک دکتر آرش نجف بیگی


جراحی پلک
WhatsApp Image 2019-07-22 at 20.06.01(2)
WhatsApp Image 2019-07-22 at 20.06.01(1)
جراحی پلک

با ما تماس بگیرید:

کلینیک سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴ 

  کلینیک جردن ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ 

به منظور هماهنگی جهت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید


 
 

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

چشم‌ها بی‌تردید مهمترین اندام صورت هر شخص هستند و زیبایی و جوانی پلک چشم و پوست اطراف آنها کمک شایانی به جوان و شاداب نشان دادن صورت فرد خواهد کرد. در عمل جراحی پلک که با نام Eyelid Surgery نیز شناخته می‌شود، پزشک با ایجاد برش در پلک چشم، چربی، پوست و بافت اضافه این بخش را با احتیاط و ظرافت برمی‌دارد.

چرا جراحی پلک؟

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام خستگی و کم‌خوابی با نگاه‌های دوستانتان به اطراف چشم و پلک‌های خود مواجه شوید. همچنین است وقتی بخواهیم سن شخصی را حدس بزنیم. نگاه به اطراف چشم و پلک‌ها بهترین روش برای این تخمین است.

بنابراین پلک‌ها و عضلات اطراف کره چشم نقش مهمی در جوان و شاداب یا پیر و خسته نشان دادن صورت انسان‌ها دارند. بر همین اساس کسانی که از افتادگی پلک و یا رسوب چربی در اطراف این قسمت رنج می‌برند علاوه بر کاهش میدان دید، با کاهش اعتماد به نفس ناشی از این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند.

بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) یا عمل زیبایی پلک با رفع افتادگی پوست و پُف ایجاد شده اطراف پلک‌های بالایی و پایینی، یکی از مرسوم‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی و جوان‌سازی صورت در دنیاست. این کلمه تشکیل شده از دو کلمه بلفارون و پلاست است، که اولی پلک و دومی ساختن معنی می‌دهد.

پف و افتادگی در پلک‌های بالایی، پدیدار شدن کیسه‌های چربی در پلک‌های پایینی همراه با پف و ایجاد چین و چروک در اطراف چشم مخصوصا حین خندیدن، از جمله مشکلاتی هستند که عمدتا با بالا رفتن سن در ناحیه اطراف چشم پدید می‌آیند و موجب کاهش اعتمادبه‌نفس شخص می‌شوند. البته مشکلات مربوط به پلک‌ها الزاما مرتبط با سن شخص نیستند و گاه به نژاد و عوامل وراثتی نیز وابستگی دارند. بر این اساس عمل جراحی پلک گاه در جوانی و گاه در میانسالی صورت می‌گیرد.

برخی در جوانی به صورت ارثی پلک‌هایی پف کرده یا افتاده دارند و در برخی دیگر شیار پشت پلک‌ها شکل نگرفته و ظاهری مانند چشم ژاپنی‌ها دارد. در این موارد نیز در سنین جوانی عمل انجام می‌شود و برای مورد دوم چین و شیار پشت پلک با استفاده از عمل Oriental Blepharoplasty ایجاد می‌شود و به این ترتیب چشمان بیمار بزرگتر به نظر خواهند رسید.

اما در جراحی پلک برای میانسالان، پزشکان با استفاده از روش Blepharoplasty Regurgitation به دنبال جوانسازی صورت و بازرگردان فرم ناحیه اطراف چشم هر فرد به دوران جوانی او هستند.

البته برای رفع اختلال شلی بیش از اندازه در پلک‌ها که موجب باز ماندن چشم و در نهایت خشک شدن کره چشم می‌شود نیز پزشکان از شیوه Functional Blepharoplasty برای اصلاح عملکرد پلک‌ها بهره می‌گیرند.

پیش از عمل جراحی پلک باید مواردی چون عصب‌های چشمی، خشکی چشم، شلی پلک، دامنه دید فرد و بیرون زدگی غده اشکی پشت چشم توسط پزشک بررسی و شدت هر مورد تعیین شود.

به طور کلی در عمل بلفاروپلاستی برای پلک بالایی برش در بخش چین طبیعی پلک و در پلک پایینی، برش در خط زیر چشم ایجاد می‌شود تا پس از عمل کمترین اثر ممکن قابل مشاهده باشد. خبر خوب برای متقاضیان این‌که بلفاروپلاستی یک جراحی سرپایی است و نیازی به بستری ندارد. همچنین اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند برای انجام چنین عملی از بیهوشی موضعی استفاده و به بی‌حسی ناحیه اطراف چشم‌ها بسنده کنند.

اگر هر چهار پلک بیمار هدف جراحی باشند، پزشک ابتدا از پلک‌های بالایی عمل را آغاز می‌کند و سپس به سراغ پلک‌های پایین می‌رود. مدت‌زمان این عمل نیز بسته به وسعت ناحیه مورد جراحی و فرم پلک‌های هر شخص ممکن است بین یک تا سه ساعت به طول بیانجامد.

مزایای عمل جراحی پلک

بلفاروپلاستی سبب افزایش میدان دید در افرادی می‌شود که چربی در پلک بالایی و پایینی آنها رسوب کرده. این عمل جراحی ساده همچنین علاوه بر جوان‌سازی صورت و پدید آوردن ظاهری سالم و جوان موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و تجدید پوست اطراف چشم خواهد شد. در تکنیک‌های جدید این جراحی چربی از سایر بخش‌ها برداشته شده و به قسمت گود زیر چشم تزریق می‌شود.

برخی از افراد ممکن است در پلک خود احساس سنگینی داشته باشند که این مورد گاه باعث می‌شود برای برخورداری از میدان دید وسیع‌تر آنها را دائم مجبور به بالا بردن ابروها کند. با استفاده از بلفاروپلاستی می‌توان این مشکل را مرتفع ساخت.

عوارض جراحی پلک

هر عمل در کنار مزایا؛ عوارض، ریسک و مشکلاتی در پی خواهد داشت. بی‌تردید عمل بلفاروپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی پلک می‌توان به مواردی چون ناتوانی موقتی در بستن چشم‌ها، دوبینی و تاری دید موقت، سرازیر شدن غیرطبیعی اشک از چشم‌ها، بروز بی‌حسی در پلک‌ها، عفونت و تورم پلک، عدم تقارن محل برش در دو طرف، پدیدار شدن جوش‌های سفید کوچک در اطراف بخیه‌ها، خونریزی در پشت کره و حدقه چشم و کاهش بینایی در نتیجه آن اشاره کرد.

مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی

برای حصول نتیجه بهتر، پزشکان توصیه می‌کنند حتما پس از انجام عمل جراحی زیبایی پلک تا چند هفته و حتی یک ماه یعنی دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی، از برداشتن وسایل سنگین و انجام ورزش طولانی خوددرای شود. همچنین طی این مدت باید استفاده از کرم ضد آفتاب و مخصوص دور چشم را به‌طور منظم در برنامه داشته باشید. زدن عینک آفتابی در مواجهه با نور خورشید و باد و پرهیز از فعالیت‌های چشمی مانند تماشای تلویزیون و یا کار با لپ‌تاپ، تبلت و گوشی موبایل نیز از جمله مواردی هستند که باید پس از این عمل در برنامه خود قرار بدهید.

همچنین تا دو، سه هفته نخست پس از این عمل، به‌عنوان طول درمان بلفاروپلاستی باید چشم بیمار به صورت مرتب توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد. استفاده از قطره‌ها و داروهای مخصوص چشمی نیز باید حتما مورد توجه باشد.

تا ده روز پس از بلافاروپلاستی و زمانی که تقریبا همه بخیه‌ها باز نشده و زخم‌ها جوش نخورده‌اند، استفاده از لنز تماسی و مواد آرایشی جهت پوشاندن کبودی‌های حاصل از عمل ممنوع است و پس از آن بسته به صلاحدید پزشک می‌توان از این موارد بهره گرفت.

بلفاروپلاستی برای چه کسانی ممنوع است؟

عمل جراحی زیبایی پلک برای همه بیماران نمی‌تواند به عنوان یک گزینه مطرح باشد. کاندیدای عمل بلفاروپلاستی نباید به هیچ‌یک از بیماری‌های تیروئید چشمی، خشکی چشم، فشار چشم، دیابت، بیماری‌های مربوط به ناتوانی سیستم ایمنی بدن، کمبود اشک، آب مروارید، فشار خون و بیماری قلبی مبتلا باشد. چرا که ابتلا به برخی از این بیماری‌ها ممکن است پس از عمل موجب بروز خونریزی شدید و غیرقابل کنترل شود یا مشکلات دیگری برای بیمار پدید بیاورد.

سخن آخر

عمل بلفاروپلاستی در ظاهر عملی ساده است اما می‌تواند تاثیری شگرف بر روحیه فرد داشته باشد و یک تغییر مشهود در ظاهر او ایجاد کند. البته این عمل باتوجه به درگیری با ناحیه حساس و ظریف چشمی، نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل دقیق و حساب شده خواهد داشت. جراحی پلک همچنین بیشتر برای افرادی با سن ۳۵ سال به بالا مناسب است، اگر چه در مواردی که پلک شخص به صورت وراثتی پف، ورم و افتادگی داشته باشد، می‌توان آن را در سنین پایین‌تر نیز به انجام رساند.

به این ترتیب نمی‌توان گفت جراحی پلک تنها برای مرتفع ساختن مشکلات ناشی از بالا رفتن سن کاربرد دارد و از این عمل می‌توان برای رفع مشکلات پشت پلک، پف پلک پایین، اصلاح طرح چشم و پلک و بازسازی پلک در سنین پایین‌تر نیز بهره گرفت.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، یک نوع جراحی است که پلک ها را بازسازی می کنند و شامل حذف پوست، عضلات و چربی های اضافی می شود و چشم شما جوان تر نشان می دهد.

با افزایش سن، پلکهای شما شل می شوند و عضلات پشت آنها ضعیف می شوند. در نتیجه ممکن است، چربی بیش از حد در زیر پلک ها جمع شود. و باعث بوجود آمدن کیسه های زیر چشمی می شود. یعنی می توان، پف زیر چشم را برداشت یا گودی آن را پر کرد و تغییر شکل در پلک های فوقانی و پایینی انجام داد.

 پوست و چربی اضافی این مناطق برداشته می شود یا می توان چربی را از یک نقطه به نطقه دیگری منتقل کرد. بهبودی کامل حدود ۲ هفته طول می کشد و جای زخم ها به ندرت قابل مشاهده است.

این جراحی را می توان بر روی پلک های بالایی، پایینی و یا هر دو انجام داد.

بلفاروپلاستی همچنین می تواند مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد. زیرا پلک های بزرگ، به خصوص پلک فوقانی، دید محیطی را به شدت کاهش می دهد.

چه کسانی کاندید خوبی برای جراحی پلک هستند؟

کاندیداهای خوب برای جراحی پلک عبارتند از:

 • افراد سالم و بدون هیچگونه مشکلات پزشکی، زیرا بعضی بیماری ها در بهبود زخم ها تاثیر ی گذارند
 • افراد غیر سیگاری
 • افرادی با چشم انداز مثبت و اهداف واقع بینانه
 • افراد بدون داشتم مشکلات جدی چشم

خطرات احتمالی جراحی پلک:

 • عفونت و خونریزی
 • خشکی چشم
 • دشواری در بستن چشمان و پلک
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • به طور موقت تاری دید یا، به ندرت، از دست دادن بینایی

البته موارد فوق، زمانی که جراح تخصص و تجربه کافی را نداشته باشد اتفاق می افتد.

خطرات مرتبط با جراحی پلک، به طور کلی مربوط به واکنش به داروی بیهوشی و لخته شدن خون در منطقه تحت عمل است.

با در نظر گرفتن مزایا و معایب عمل جراحی پلک، شما میتوانید تصمیم بگیرید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

چگونه برای جراحی پلک آماده می شویم؟

قبل از برنامه ریزی برای عمل جراحی پلک، شما حتما باید با یک جراح پلاستیک که در جراحی پلک نیز تخصص دارد، در مورد تاریخچه پزشکی و جراحی های قبلی خود صحبت کنید.

همچنین اگر مشکلات خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت و … دارید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 پزشک همچنین، درباره استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر سوال خواهد کرد.

جواب های درست شما به سوالات پزشک، شما را برای گرفتن نتیجه رضایت بخش کمک خواهد کرد.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف وارفارین (کومادین، یانتوون)، آسپیرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB)، ناپروکسن سدیم (Aleve)، ناپروکسن (Naprosyn)، و هر نوع دارو یا مکمل گیاهی را قطع کنید.

ترک سیگار چند هفته قبل از جراحی. زیرا سیگار کشیدن، توانایی شما را برای بهبودی کاهش می دهد.

بلفاروپلاستی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. جراح شما را بوسیله داروهای وریدی آرام میکند و پلک شما را با بی حسی موضعی عمل می نماید.

شما در همان روز عمل می توانید به خانه بازگردید.

بعد از جراحی پلک ممکن است، موقتا موارد زیر را تجربه کنید:

 • اشک ریزی از چشم
 • حساسیت به نور
 • دید دوگانه
 • درد یا ناراحتی خفیف در پلک ها
 • تورم و کبودی در پلک ها

دکتر شما احتمالا برای کاهش علائم فوق به شما پیشنهاد می کند که بعد از عمل جراحی پلک، موارد زیر را انجام دهید:

 • استفاده از یخ، در روز بعد از جراحی، چهار تا پنج بار در طول روز ، به مدت ۱۰ دقیقه، بر روی پلک خود استفاده کنید.
 • پلک ها را به آرامی پاکسازی کنید و از عینک های مخصوص استفاده کنید.
 • اجتناب از فشار دادن، بلند کردن جسم سنگین و شنا برای یک هفته.
 • برای یک هفته از فعالیت های شدید مانند ایروبیک و دویدن اجتناب کنید.
 • اجتناب از سیگار کشیدن.
 • اجتناب از جمع کردن چشمانتان در آفتاب.
 • از لنز تا حدود ۲ هفته بعد از عمل استفاده نکنید.
 • استفاده از عینک آفتابی تیره و تار برای محافظت از پوست پلکها از نور خورشید و همچنین باد.
 • هنگام خواب با سر خود را بالاتر از سینه خود را قرار دهید.
 • برای کاهش تورم، از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • بعد از چند روز، در صورت نیاز، به دفتر دکتر بازگردید تا بخیه برداشته شود.

پوشش بیمه جراحی پلک:

اگر جراحی پلک شما بخاطر بهبود بینایی انجام شود شامل بیمه تکمیلی می شود. ولی اگر فقط برای زیبایی باشد، احتمالا بیمه، هزینه آن را پرداخت نخواهد کرد.