جوانسازی صورت
جوانسازی صورت
شهریور ۹, ۱۳۹۸

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

جراحی شکم

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم از روش‌های شناخته برای صاف کردن شکم و از میان بردن چربی‌های اضافه آن است.

چرا ابدومینوپلاستی؟

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) وقتی ورزش، رژیم غذایی و عمل‌های جراحی ساده کارآمد نباشند به‌عنوان یک راه‌حل تازه پیش روی بیمار قرار داده می‌شود. مقصود از اعمال غیرتهاجمی، شیوه‌های مشهور و مرسومی چون لیپوماتیک و لیپوساکشن است. در ابدومینوپلاستی پوست و چربی‌های اضافه ناحیه شکم در راستای سفت‌کردن عضلات این ناحیه از آن جدا می‌شوند.

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم شاید برای برخی افراد به عنوان یک عمل تهاجمی چندان خوشایند نباشد اما برای افرادی که این عمل آنها را از فقدان اعتماد به نفس و رنج‌های روانی ناشی از افتادگی و بزرگی شکم رها می‌سازد، یک نسخه شفابخش است.

کاندیدای اصلی جراحی زیبایی شکم

کسانی که از یک شکم پر از چربی با پوستی آویزان نالان هستند، بانوانی که بعد از طی دوران سخت بارداری دچار افتادگی پوست در ناحیه شکم خود شده‌اند و افراد مسنی که با گذشت زمان از پوستی افتاده در شکم خود رنج می‌برند، کاندیدای اصلی این جراحی به حساب می‌آیند.

 

جراحی شکم

 

پزشکات قویا توصیه می‌کنند اگر تصمیم به بارداری دوباره دارید، ابدومینوپلاستی را پس از طی این دوران انجام بدهید. در جراحی زیبایی شکم عضلات راست شکمی در کنار یکدیگر قرار گرفته و توسط نخ‌هایی ثابت خواهند شد. به‌این‌ترتیب رشد جنین می‌تواند سبب بازگشت مشکلات قبلی شود.

کسانی که می‌خواهند میزان قابل‌توجهی از چربی‌های بدن خود را نیز را با استفاده از انواع شیوه‌های لاغری از بین ببرند نیز باید پس از دستیابی به وزن دلخواه به سراغ این عمل بروند.

عوارض جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم مانند هر عمل دیگر ریسک خاص خود را خواهد داشت. از جمله این عوارض باید به موارد زیر اشاره کرد:

تشکیل لخته خون و آمبولی، نکروز چربی به معنای مرگ بافت چربی در عمق پوست، احساس درد طولانی، اختلال در ترمیم و التیام زخم، بی‌حسی پوست، ریسک بیهوشی کامل، ترومبوز ورید عمقی، از دست دادن بخشی از پوست، خونروزی یا هماتوم، عفونت، تجمع مایع، ایجاد یک جوشگاه نامطلوب، تورم طولانی‌مدت و ایجاد تغییر در رنگ پوست، قرینه نبودن دو بخش ناحیه شکمی، عوارض قلبی و ریوی، آسیب عصبی و تورم طولانی مدت در پاها.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود

شیوه اجرای این عمل کاملا به چین پوستی بیمار و نوع شلی پوست او مرتبط است. در عمل ابدومینوپلاستی یک برش نسبتا بزرگ در ناحیه تحتانی شکم جداسازی عضله زیرین از پوست ایجاد می‌شود. این برش تا پهلوها ادامه دارد. تقریبا در بخشی که به ناحیه برش سزارین مشهور است.

پس از این که پوست و عضلات آزاد شدند، جراح عضلات افتاده جدار شکم را در قسمت میانی با استفاده از نخ‌های غیرقابل جذب می‌دوزد. پس از بریدن پوست اضافه و دوختن لبه‌های زخم جراحی این عمل به پایان خود نزدیک می‌شود.

پس از انجام این عمل، تا نهایتا هفت روز بیمار از لوله‌هایی به نام درن در دو طرف محل زخم خود جهت خروج مایعات و ترشحات بهره می‎‌برد. فعالیت معمول روزانه فردی که مورد عمل قرار گرفته پس از ابدومینوپلاستی تا ۱۴ روز دوباره می‌تواند آغاز شود و تا ۷ روز پس از آن لوله‌های درن برای تخلیه خونابه‌ها در محل زخم باقی خواهند ماند. ابدومینوپلاستی به دو تا پنج ساعت زمان نیاز دارد که کاملا با چین و چروک پوست شکم بیمار در ارتباط است.

بستن گن به مدت یک الی یک و نیم ماه از جمله مراقبت‌های پس از عمل زیبایی جراحی شکم به حساب می‌آید. از مصرف نمک و دخانیات نیز باید دست کم دو هفته پیش از عمل خودداری کرد.

 

جراحی شکم

مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ورم، کبودی خفیف و جاری شدن خون اغشته به مایغات زیر پوست پس از عمل ابدومینوپلاستی کاملا طبیعی خواهد بود و چندان نگران کننده نیست. بیمار همچنین ممکن است تا سه درد داشته باشد. پس از این عمل نباید فعالیت سنگین داشت اما استراحت مطلق نیز چندان توصیه شده نیست.

پایان کلام

شاید نتیجه ابدومینوپلاستی از همان روزهای نخست پس از عمل قابل مشاهده باشد، اما برای حصول بهترین نتیجه به بیماران توصیه می‌شود دست کم یک سال به انتظار بنشینند. شاید در روزهای نخست زخم ظاهری قرمز و متورم و در مواردی ارغوانی داشته باشد اما در اکثریت قریب به اتفاق موارد این تورم و سرخی با مرور زمان از میان خواهد رفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 + 3 =