جراحی سینه
مزایا و معایب جراحی زیبایی سینه
مرداد ۲۷, ۱۳۹۸
لیپوماتیک
مزایا و معایب لیپوماتیک و پیکرتراشی
شهریور ۷, ۱۳۹۸

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

لیپوماتیک

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک برای بسیاری از متقاضیان لاغری به روش جراحی موضعی مورد سئوال است. دو مفهوم آشنا که در تبلیغات کلینیک‌های زیبایی نام آنها را بسیار شنیده‌ایم اما از تفاوت‌شان باخبر نیستیم.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش جراحی غیرتهاجمی با میزان جراحت اندک در بدن است که برای لاغری کلی و از میان بردن چربی‌های بدن کاربرد دارد. اساس کار این روش سوزاندن چربی‌هاست. در لیپوساکشن جراح پلاستیک جهت تخریب هر چه بهتر چربی‌های جامد با استفاده از امواج اولتراسوند، محلولی را وارد بدن بیمار می‌کند. همچنین در لیپوساکشن از دو روش داخلی یا زیر سطح پوست به وسیله یک لوله کوچک و داغ به نام کانولا و خارجی یا از روی سطح پوست به کمک دستگاه ساطع کننده امواج اولتراسوند استفاده می‌شود.

لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نیز مانند لیپوساکشن یک روش جراحی غیرتهاجمی برای خارج کردن چربی‌ها به‌صورت موضعی از یک بافت است. برخلاف لیپوساکشن در لیپوماتیک اساس کار بر شکستن ساختار چربی در عضو موردنظر استوار است و چربی به هیچ عنوان سوزانده نمی‌شود. در لیپوماتیک ساختار چربی‌های بدن با استفاده از لوله کانولا به صورت کاملا فیزیکی با لرزش و ارتعاش شکسته شده و بیرون کشیده می‌شوند.

همچنین قابل ذکر است که چربی شکسته شده در روش لیپوماتیک قابل استفاده در سایر بخش‌های نیازمند تزریق چربی در بدن بیمار است اما در روش ساکشن به علت سوزانده شدن چربی و از میان بردن حیات این بخش‌ها نمی‌توان از آنها در بخش دیگری بهره گرفت.

مزایای لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن

در لیپوساکشن به علت بهره‌گیری از ارتعاش و امواج اینفراسونیک، چربی‌ها به صورت یکنواحت‌تری از زیر پوست خارج می‌شوند و به شکل گوله زیر آن باقی نمی‌مانند. همچنین مضرات و خطرات این روش در قیاس با لیپوساکشن به علت عدم استفاده از حرارت کمتر است. چرا که در لیپوماتیک امکان سوختگی بافت‌ها، پوست و عضلات وجود ندارد. به همین ترتیب در لیپوماتیک بیمار نسبت به لیپوساکشن درد و ترشحات کمتر و دوره نقاهت کوتاهتری خواهد داشت.

لیپوماتیک

پس از انجام عمل لیپوماتیک تنها به دو هفته بستن گن نیاز وجود دارد اما این میزان در لیپوساکشن گاه ممکن است تا چند ماه به طول بینجامد. کوفتگی و خستگی بدن نیز در عمل لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن بسیار کمتر است و بیمار با انجام عمل لیپوماتیک خیلی سریعتر می‌تواند به محل کار خویش بازگردد.

همچنین احتمال آمبولی یا تشکیل توده بین عروقی و ریسک عفونت و ایجاد ترشحات در لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن کمتر برآورد می‌شود.

ترابکولاهای پوستی در لیپوماتیک صدمه کمتری می‌بینند و به این ترتیب احتمال ایجاد چین و جمع‌شدگی پوست پس از این عمل بسیار کمتر است. برخی پزشکان از عدم افتادگی پوست در روش لیپوماتیک تا جایی اطمینان دارند که گاه بیمارانی که به علت افتادگی شکم نیازمند عمل آبدومینوپلاستی هستند را با ۲ تا ۳ جلسه لیپوماتیک درمان می‌کنند.

معایب لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن

تقریبا در بیشتر موارد برتری را می‌توان با لیپوماتیک دانست و در مجموع این عمل نسبت به لیپوساکشن برای بیمار ایمن‌تر است و عوارض کمتری دارد. اما باید گفت هرگز نمی‌توان از یک جلسه لیپوماتیک برای خروج چربی‌های بخش‌های بزرگ بدن و یا چند بخش همراه یکدیگر مانند ران‌ها، شکم و پهلوها بهره گرفت. طبیعی است که برای خروج چربی تمام این قسمت‌ها نیاز به چند جلسه لیپوماتیک خواهد بود.

همچنین برخلاف لیپوساکشن، لیپوماتیک به هیچ عنوان برای لاغری کل بدن و کاهش وزن طراحی نشده و تنها برای لاغری موضعی و کاهش سایز باید روی آن حساب باز کرد.

حرف آخر

برخلاف تصور در بیشتر موارد این بیمار نیست که از میان روش‌های لیپوماتیک و لیپوساکشن یکی را انتخاب می‌کند بلکه استفاده از هر یک از این دو روش بسته به تشخیص پزشک جراح است. اما در هر صورت اگر قصد چنین عمل‌هایی را دارید توصیه می‌کنیم حتما آنها را با نظر پزشک متخصص به انجام برسانید و به انواع تبلیغات متنوع ماهواره‌ای و اینترنتی قانع نشوید. لیپوماتیک یکی از مدرن‌ترین روش‌های کاستن از توده چربی در بدن است که اگر به شکل صحیح انجام شود امکان بازگشت بسیار اندکی دارد.

افزون بر اینها، عمل پیوند چربی با استفاده از چربی‌های خارج شده از بدن به کمک روش لیپوماتیک یک روش جراحی بسیار حساس است و توصیه می‌‌شود هرگز برای انجام چنین عملی سلامت بدن خود را به دست پزشکان کم‌تجربه و تبلیغات فریبنده نسپارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 + 5 =